سازه فلزی و همه چیز در مورد آن


سازه فلزی، سازه ای از جنس فلز است که از اجزای فولادی متصل به هم و به منظور استحکام و تحمل بار ساخته شده است. با توجه به درجه بالاي استحکام فولاد، اين سازه قابل اطمینان بوده و نياز به مواد خام کمتري نسبت به انواع ديگر سازه ها مانند بتن و چوب دارد.

در ساخت و ساز مدرن، سازه فلزی برای تقریبا هر نوع ساختاری از جمله ساختمان های صنعتی سنگین، ساختمان های چند طبقه، سیستم های پشتیبانی تجهیزات، زیرساخت ها، پل ها، برج ها، پایانه های فرودگاه و غیره استفاده می شود.  در واقع تمام سازه های بزرگ و مهم در دنیا در حال حاضر از سازه های فلزی – فولادی ساخته می شوند.

سازه فلزی به عنوان مواد ساختمانی با فرم خاص و ترکیب شیمیایی خاصی با توجه به مشخصات مورد نیاز پروژه طراحی می شود. به این معنا که اگر شما قصد ساخت یک سوله تولیدی معمولی را دارید طراحی این سازه با طراحی یک ورزشگاه پر از امکانات و چند طبقه قطعا متفاوت است. برای مثال نوع اهن یا فلز به کار رفته نیز متغیر است که باید از فولاد ساختته شود یا تیراهن…

بسته به مشخصات مورد نیاز هر پروژه، بخش های فولادی ممکن است دارای اشکال مختلف، اندازه و درجه نورد گرم یا سرد ساخته شده باشند، بعضی دیگر با جوش کردن صفحات مسطح یا خم شده ساخته می شوند. اشکال رایج شامل I-beam، HSS، Channels، Angles  و Plate است.

شرکت حدیدکاران ایران

 انواع سازه های اصلی

در حال حاضر در دنیا ساخت سازه ها بسیار پیشرفت داشته است هم از نظر موارد امنیتی و استحگامی و هم از نظر زیبایی و کاربری. می دانید که برج های مختلف و بزرگی که در کشورهای پیشرفته دنیا گرفته مانند برج های دبی و … همگی نشان دهنده میل انسان به ساخت سازه های زیبا و عجیب را نشان می دهد. اما هر کدام ازین سازه ها نیز در قالب یک ساختار خاص قرار می گیرند.

تقسیم بندی کلی سازه ها عبارتند از:

  • سازه های اسکلتی: تیر ها و ستون ها
  • سازه های شبکه ای: سازه latticed یا گنبد
  • سازه های تقویت شده
  • سازه های تراس: اجزای میله ای یا تراس
  • سازه قوسی
  • پل قوسی
  • پل تیری
  • پل کابلی
  • پل معلق
  • پل تراس: اجزای تراس

چرا سازه فلزی بهترین انتخاب است؟

برای پاسخ به این سوال تنها کافیست مزایای استفاده از این ساختار ها را در ساختمان سازی بررسی نمود و سپس تصمیم به انتخاب سازه خود نمایید.

صرفه جویی در هزینه

در اکثر پروژه ها، سازه فلزی تعیین کننده هزینه ی مواد و طراحی است. این سازه در مرحله ی ساخت و نصب ارزان است و نیز نیاز به نگهداری کمتری نسبت به سایر روش های ساختمان سنتی دارد. همچنین برای پوشش دیواره و سقف سازه های فلزی از پانل های پیش ساخته استفاده می گردد که هزینه کلی ساختمان را نیز کاهش می دهد.

خلاقیت و کارایی

فولاد دارای زیبایی طبیعی است که اکثر معماران برای بهره گرفتن از آن نمی توانند منتظر بمانند. فولاد اجازه می دهد تا طاق های طولانی و بدون ستون طراحی کنند و بتوانند در هر شکلی از طراحی که بخواهند میزان زیادی از نور طبیعی در داخل ساختمان داشته باشند. چرا که در مدل های جدید ساخت سازه که از پانل های پیش ساخته استفاده می گردد. معمولا از ترکیب محصولاتی به نام ساندویچ پانل و پلی کربنات استفاده می گردد.

کنترل و مدیریت

سازه فلزی در کارخانه تولید می شود و به سرعت در محل ساخت و ساز توسط کارکنان ماهر ساخته می شود و باعث ایمنی و اطمینان در پروسه ساخت و ساز می شود. نظرسنجی های صنعتی همواره نشان داده است که سازه فلزی راه حل بهینه در مدیریت است.

دوام و طول عمر

سازه فلزی می تواند نیروهای شدید یا شرایط سخت آب و هوایی مانند باد شدید، زمین لرزه ها، طوفان ها و برف های سنگین را تحمل کند. این سازه ها همچنین در برابر پوسیدگی مقاومند و بر خلاف اسکلت های چوبی تحت تاثیر موریانه ها، حشرات، کپک و قارچ قرار نمی‌گیرند.

برای بررسی هر کدام از عواملی که به عنوان مزیت برای سازه های فلزی مطرح می شود تست های مختلفی در شرایط اب و هوایی متفاوت صورت گرفته است و موارد مطرح شده بر اساس استانداردهای کاملا بین المللی می باش

comment

سه + هفده =

نظر دادن

15 + دوازده =