سوله های صنعتی , سازه های صنعتیسوله چیست - سوله ارزان

سوله


سوله:

سوله سازه‌ای فلزی با سقف شیب‌دار است که بر اساس محاسبات فنی خاص طراحی و ساخته می‌شود. سوله از جزئیاتی مانند 1- ستون 2- رفتر 3- پرلین 4- استرات 5- وال پست 6- بادبند 7- سگراد 8- سینه بند 9- پیچ و مهره 10- سایبان تشکیل می شود.
از این نوع سازه در کارخانه‌ها، اسکلت ساختمان، انبارها، مرغداری‌ها، آشیانه‌های هواپیما، تعمیرگاه‌ها، فروشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی که با قاب‌هایی با دهانه یزرگ نیاز است استفاده می‌شود. بدلیل بزرگ بودن ابعاد تیرها و ستون‌ها باید از تیرورق در پروفیل‌های سوله استفاده کرد.
خصوصیات سوله
سوله سازی به دلیل کاربرد عمدتاً صنعتی از نظر طراحی با سایر سازه‌ها متفاوت است خصوصاً آنکه قاب‌ها در این نوع سازه‌ها کاملاً متفاوت بوده و دارای شیب می باشند و دهانه ها نیز نسبت به سایر سازه‌ها بزرگتر است. به دلیل بزرگ بودن ابعاد تیرها و ستون‌ها، جهت اجرای این سازه نمی‌توان از پروفیلهای موجود در بازار استفاده نمود و باید اقدام به ساخت آنها کرد که اصطلاحاً به آن تیر ورق می‌گویند.

سوله هااز انواع گوناگونی هستند
1- سوله تک دهانه
2-  سوله دو یا چند دهنه با ستون مشترک
3- سوله دو دهانه
4-  سوله قوسی
5- سوله چند ضلعی

طراحی سوله
امر طراحی سوله کاریست تخصصی و بسیار دقیق، فاکتورهای مهمی در طراحی دخیل هستند که بی توجهی به آنها می تواند هم هزینه گزافی را به سازنده تحمیل کند که صرفه اقتصادی را زیر سوال می برد و هم ممکن است نتیجه معکوس داده و استحکام و پایداری سازه را تضعیف نماید وموجب ایجاد حوادث جبران ناپذیر گردد. برای طراحی یک سوله اطلاعات زیر مطلوب است:
⦁ بارگذاری برای بار مرده ، بار برف و بار نامتقارن
⦁ بارگذاری جانبی سوله شامل بار باد و زلزله
⦁ بارگذاری جرثقیل برای سوله ، سوال: آیا جرثقیل در طراحی سوله در نظر گرفته شود یا خیر ؟ (بله:محاسبه بار دینامیکی جرثقیل)
⦁ ضریب منطقه‌ای،رفتار واهمیت برای سوله
⦁ ارتفاع جانبی سوله و ارتفاع دیوار
⦁ دهانه و طول سوله
⦁ تعداد قاب های طولی سوله
⦁ درز انقطاع
⦁ محاسبه ضریب طول موثر
⦁ درصد شیب سقف سوله
⦁ پوشش مورد نظر سقف سوله (ساندویچ پنل یا ورق گالوانیزه وتوری مرغی)
⦁ تنش مجاز خاک منطقه موردنظر و نوع زمین ساختگاه
⦁ نحوه کنترل جابجایی
⦁ طراحی اتصالات و بیس پلیت برای سوله
⦁ طراحی تیر حمال جرثقیل
⦁ طراحی پرلین‌ها به کمک نرم‌افزار
⦁ طراحی میل مهار(sag rod )
⦁ ارائه طرحی با حداقل دورریز ورق
⦁ ارائه دفترچه محاسبات کامل سوله
کنترل کفایت اعضاء در برابر نیروهای موضعی وتعبیه سخت کننده در صورت نیاز راهنمایی جهت انتخاب صحیح مقاطع غیر منشوری با توجه کاربری سوله ساختمان سوله شامل ستون، رفتر، پرلین، استرات، وال پست، بادبند، سگراد، سینه بند، پیچ و مهره و سایبان می‌باشد.

از مزیت های سوله های پیش ساختهمی توان به نکات زیر توجه کرد:
• قابلیت جابجایی ، حمل و نصب مجدد سوله
• عایق کاری سقف و دیوارهای سوله
• نمای زیبا و  صرفه جویی در زمان
• طراحی براساس آخرین استانداردها
• قیمت مناسب و هزینه نگهداری پایین سوله های پیش ساخته
• استحکام و ایمنی بالای سوله ها در برابر باد و زلزله

بارگذاری سوله
ترکیبات بارگذاری دخیل در طراحی سوله(در سوله پرداز) به شرح زیر هستند:
⦁ بارمرده سوله
⦁ بار برف سوله
⦁ بار باد سوله
⦁ بار زلزله سوله
⦁ بارهای خاص در سوله
⦁ بارهای جرثقیل در سوله

نکاتی پیرامون طراحی سوله
سوله های سنگین طراحی شده یا ساخته شده
1. گاهی اوقات سازندگان علاقه مند هستند به دلایلی همچون کاهش دور ریزورق، سود بیشتر و یا احساس نا امنی از سوله هایی که می خواهند بسازند مقاطع را نسبت به طرح ارائه شده قوی تر بسازند .مثلا ارتفاع جان درپای ستون وتعداد بولتها را افزایش می دهند ویا عرض بالها را زیاد تر می کنند و یا طول ماهیچه تیر را زیادتر می گیرند. در این میان اگرچه کل طرح قوی تر شده اما باید به نکاتی هم توجه کرد:
– با توجه به اینکه میزان جذب نیرو در قاب خمشی بر اساس ماتریس سختی بوده و ممکن است با قوی تر شدن یک قسمت، نیروی بیشتری هم جذب شود ، لازم است بر این اساس کنترل هایی صورت گیرد تا افزایش نیروی داخلی عضو نسبت به نیروی دیده شده در طراحی خطرساز نباشد . مثلا جذب لنگر بیشتر در انتهای تیر، نیازمند پیچ های بزرگتری دراتصال تیر به ستون می تواند باشد . با جوش دادن و تقویت بیش از حد پای ستون با استیفنرهای متعدد می توان باعث جذب لنگر در یک اتصالی که مفصلی فرض شده گردید و موجب گسیختگی در پای ستون یا ورق کف ستون یا بولتها و یا واژگونی فونداسیون شد .سوله

سوله معمولا یک ساختار سقف یک طبقه ساده و یکپارچه در یک باغ پشتی و یا مخصوص برای ذخیره سازی، سرگرمی یا کارگاه است.سوله به طور قابل ملاحظه ای در پیچیدگی ساخت و ساز و اندازه آنها، از ساختارهای سقف کاذب کوچک به سمت بازوهای بزرگ به سقف های چوبی با سقف های کم عمق، پنجره ها و پریز برق، بسیار متفاوت است. سایبان هایی که در مزارع و یا در صنعت استفاده می شود می توانند ساختارهای بزرگ باشند. انواع اصلی ساخت و سازهای ریخته شده عبارتند از پوشش فلزی بر روی یک قاب فلزی، پوسته پوشیده و قاب، ساخت و ساز تمام چوب (سقف و یا پوسته پوسته شدن قلع)، و سوله وینیل سمت چپ ساخته شده بر روی یک قاب چوبی است.
علاقه مندان به فرهنگ خاصی در کشورهای مختلف وجود دارد برای افرادی که از سوله های ساختمانی لذت می برند و برای آنها آرامش بخش است.

بسیاری از سایبان ها دارای یک سقف یا یک سقف هستند. پیستون دارای یک قسمت سقف است که به سمت پایین زاویه می شود تا آب باران باقی بماند، و در جلوی پشتی بیشتر باشد. این طراحی ساده و عملی است که به ویژه در کنار یک دیوار یا حصار مناسب خواهد بود. این نیز معمولا کمتر از آپکس معمولی است، بنابراین ممکن است انتخاب بهتر باشد اگر محدودیت های ارتفاع وجود داشته باشد. سایبان پنتا ممکن است به صورت جداگانه یا به یک دیوار متصل باشد (زمانی که ناشناخته است، به عنوان یک دیوار ریخته شده).
یک ورقه ورقه دارای یک سقف اشاره شده در یک شکل V معکوس مشابه خط سقف بسیاری از خانه ها است. دو بخش سقف در یک ردیف در وسط قرار دارند و در مرکز بیشتر از دو طرف قرار می گیرند. این نوع به طور کلی به عنوان یک طراحی جذاب و سنتی تلقی می شود و ممکن است ترجیح داده شود، در صورتی که سایبان از خانه دیدن داشته باشد.

از نکات قابل توجه برای ساخت سوله ها مشخص کردن هدف و کاربری سوله ها می باشد.  بعد مشخص کردن هدف ساخت سوله باید استانداردهای سوله سبک و مشخصات فنی آن باید به صورت کامل بررسی شوند. در صورت عدم توجه به نکات فنی در ساخت سوله ممکن است خسارات زیادی به بار آید.

 

comment

دو × پنج =

نظر دادن

سه + 18 =